Interesujesz się grami wideo? Chciał(a)byś pisać artykuły, recenzje gier?

Zapraszamy Cię do naszego zespołu!

Więcej informacji

Half-Life czy Half-Life: Source? Czym się różnią?

Kolberg
ℹ Nasz zespół składa się obecnie z 7 autorów. Szukamy osób, które interesują się grami wideo (pisanie tekstów, tworzenie filmów itp.) więcej informacji

Half-Life to klasyczny, pierwszoosobowy shooter stworzony przez Valve. Jeżeli chcemy rozpocząć przygodę z Half-Lifem, to do wyboru mamy dwie gry: Half-Life i Half-Life: Source. Czym więc różnią się te dwie valvowe produkcje?

Kup zwykłego Half-Life najtaniej! Kup Half-Life Source najtaniej!

Zacznijmy od tego, że Half-Life: Source to port do gry Half-Life, czyli jest to ten sam program (czyt. ta sama gra), ale na innym silniku. Half-Life został stworzony na silniku GoldSource, czyli zmodyfikowanym silniku gry Quake i wydany w 1998 roku. Half-Life: Source został, jak sama nazwa wskazuje, umieszczony na Sourcie i wydany na początku 2004 roku, czyli niedługo przed wydaniem Half-Life 2.

Przejdźmy teraz do różnic pomiędzy tymi dwoma grami i wybierzmy grę, która będzie "lepsza". Głównym punktem, dla którego ja zdecydowałem się wybrać grę na silniku Source, jest to, że chciałem wszystko z gry zrozumieć, więc potrzebowałem spolszczenia. Do zwykłego Half-Lifa nigdzie takowego nie znalazłem. No dobra, znalazłem: Gry na Ceneo Jak widać bazarowe spolszczenie na całego. Niestety gdybym z niego skorzystał bardziej skupiłbym się nad tymi dziwnymi i zabawnymi dialogami, które brzmią, jakby ktoś celowo chciał rozbawić odbiorcę, i przeszkodziło by mi to w skupieniu się na całej rozgrywce. Half-Life: Source wspiera napisy i istnieje dobre spolszczenie, które niestety obejmuje tylko tekst, natomiast nie znajdziemy tam tekstur z polskimi napisami ani nie usłyszymy dialogów w języku polskim.

W oparciu o Half-Life Wiki przygotowałem listę zmian dotyczących Half-Life: Source:
- mapy są jaśniejsze;
- postacie rzucają cienie;
- woda jest "czystsza", czyli bardziej przeźroczysta, przez co łatwiej ją przejrzeć;
- miejsca w grze zostały urealistycznione;
- został naprawiony błąd pozwalający na aktywowanie przycisków przez ścianę;
- dźwięki, które pojawiają się w Half-Life: Source są ponownie wykorzystane w grze Half-Life 2;
- odgłos uderzenia G-Mana został zmieniony;
- niektóre bronie zadają więcej obrażeń, przez co np. na poziomie trudności easy i normal headcraba możemy zabić jednym uderzeniem łoma;
- w Sourcie możemy iść za wrogami, gdy w normalnym Half-Life oni odwracali się, gdy podeszliśmy za blisko;
- żołnierze strzelają szybciej, szybciej też reagują na rzucony w ich stronę granat.

Kup zwykłego Half-Life najtaniej! Kup Half-Life Source najtaniej!

Tym właśnie różnią się te dwie gry, o ile można powiedzieć, że to są dwie różne gry. Warto też wspomnieć że kosztują one tyle samo na platformie Steam. Końcową ocenę pozostawiam każdemu z osobna, nie jest to w końcu recenzja tych gier.

zobacz więcej kategorii
Zobacz także: